Basında Zeki Antik

 

ANTİKA HAKKINDA ÜNLÜ ANTİKACI MEHMET ZEKİ DAL İLE YAPILAN TVNET RÖPORTAJI

ÜSKÜDAR ANTİK ZEKİ ANTİK SAN. TİC. LTD. ŞTİ. KURULUŞUNUN KADIKÖY SEMTİNDE UZUN YILLARDAN BERİ HİZMET VEREN ÜSKÜDAR ANTİK, GENELLİKLE OSMANLI ANTİKA ÜRÜNLERİ, AVRUPA MOBİLYALARI ve OBJELERİ, OSMANLI HAT SANATI, İNGİLİZ ANTİKA MOBİLYALARI ve DEKORASYON ÜRÜN ÇEŞİTLERİNİN YANI SIRA; ANTİKA MOBİLYALARININ TAMİRİ, CİLASI, BAKIMI İLE GENİŞ HİZMET KALİTESİNE SAHİP OLAN ÜSKÜDAR ANTİK CAFERAĞA MAHALLESİ, TELLALZADE SOKAK NO:40 KADIKÖY / İSTANBUL TELEFON : 0536 969 99 66 ( Whatsapp ) 0216 337 01 55 antikzeki@gmail.com / info@antikaistanbul.com WEB : www.antikaistanbul.com Şirketimiz 1994 yılından itibaren Avrupa ülkelerinden kültürümüze ait Antik eserlerin ithalinin yanı sıra diğer ülkelerin kültür ve sanatını taşıyan antika ürünlerin genelinin ithalini yaparak müşterilerimizin ve antika sektöründe faaliyet gösteren firmaların ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Antikayı yeni nesillere aktarabilmek, parçası olduğumuz bu müthiş tarihi daha çok kişiyle paylaşmak ve geçmişin günümüzü aydınlatması için faaliyet göstermeye başladık. ZEKİ ANTİK 1980´ den beri ÜSKÜDAR´ da Antikaya ilgisi olanların, koleksiyonerlerin, dekorasyoncuların ve antika ticareti ile uğraşan esnafların aradıklarını bulabilecekleri, ellerindeki eserleri değerlendirebilecekleri bir mekan olmanın yanı sıra ´´ Mirasımıza Sahip Çıkmak ´´ düşüncesi ile mobilyadan küçük objelere ve tüm dünya ülkelerinin dekorasyon ürünlerini bulabileceğiniz, tamir, bakım ve restorasyon işlerini tecrübeli ustalarımız tarafından yaptırabileceğiniz bir firmadır.

 

ANTİKA TAMİRİ VE RESTORASYONU İLE İLGİLİ YAPILAN RÖPORTAJ

ANTİKA HAKKINDA ZAMAN GAZETESİ RÖPORTAJI

Tarihi ve maddi değeri yüksek eski eşyaların arasında kaybolduğumuz, her adımda tarih soluduğumuz bir pasajdayız. Eşya çeşitliliğindeki zenginliği ziyaretçi sayısında göremediğimiz bu yer, Üsküdar´daki Antikacılar Çarşısı.

 

Üsküdar Meydanı´na çok yakın olmasına rağmen belki de diğer antikacılar arasında en az bilineni. Öyle ya, İstanbul´da antikacı denildiğinde akla ilk olarak Aksaray´daki Horhor ya da Beyoğlu´ndaki Çukurcuma gelir. Oysa Üsküdar Antikacılar Çarşısı´nın da 90 yıllık bir geçmişi var. İlk başlarda Üsküdar´da farklı yerlerde kurulan çarşı, 1986´dan beri de Büyükhamam Sokak´taki Kıroğlu Hanı´nda. Hanın içinde 40 dükkân var. Aslında antikacılar, hanın içiyle de sınırlı değil. Üsküdar Meydanı´ndan sokağa doğru yürürken yol üzerinde çeşitli eski eşyaların satıldığı birçok dükkân görmek mümkün.

Tarihin anahtarları arasında ilerlediğimiz çarşıda Osmanlı döneminden kalan değerli antika parçaların yanı sıra Avrupa´dan getirilmiş eşyalar da çarpıyor gözümüze. Aslında onlar da Osmanlı´ya ait. Zamanında Rusya´ya, Fransa´ya gitmiş parçalar getiriliyor; bakımı, onarımı yapıldıktan sonra çarşıda satışa sunuluyor. Bunun en güzel örneklerinden birini ´Zeki Antik´te görüyoruz. Dükkânın hemen ortasında gözümüze sedef kakmalı, ortasında tuğra olan sehpanın 200 yıllık bir parça olduğunu öğreniyoruz. Dükkân sahibi Mehmet Zeki Dal, sehpayı İngiltere´den satın almış. Mehmet Bey, aynı zamanda pasajın da sorumlusu. 30 yıldır çarşıda antikacılık yapıyor. 3 dükkânında toplam 600 geçkin parça olduğunu, İngiltere, Belçika, Hollanda´dan TIR´la eşya getirip esnafa sattığını anlatıyor. Biz gördüğümüz her parça karşısında mest oldukça Mehmet Bey iç geçiriyor ve "Keşke herkes eskisi gibi antika eşyalara değer verse." diyor. Anlıyoruz ki esnaf, ilgisizlikten dertli. "Bu, bir kültür meselesi. Eskiden antika kültürüne ilgi daha fazlaydı. Ama şimdiki nesil çok fazla ilgi duymuyor. İşlerimiz de doğal olarak azaldı. Para kazanmadığım halde bu kültürü yaşatmak ve kendi parçalarımızı oralarda bırakmamak için yurtdışından eser getirmeye devam ediyorum." diyor. Bir de dizi çekimlerinin çarşıya ilgiyi kısa bir süreliğine de olsa artırdığından bahsediyor. Çarşıda, geçtiğimiz sezon Ezel, 4. Osman gibi birkaç dizinin çekimleri yapılmış.a.kossekoglu@zaman.com.tr

40 senedir antikaları tamir ediyor

Çarşıdaki antikalar ve eski eşyalar geldiği gibi hemen dükkânlardaki yerini alamıyor. Eşyaların önce yılların verdiği yorgunluğu üzerinden atması gerekiyor. Onarım işini uzman antika eşya tamircileri yapıyor. Bu konuda çarşıda akla gelen ilk isim İbrahim Aslan. 40 senedir bu işi yapıyormuş. "Baba mesleği mi?" diye soruyoruz, çıraklıktan yetiştiğini söylüyor. Yaptığı iş zor, antikalar onarılırken orijinalliğini yitirmemeli. Sırrını merak ediyoruz, hayatını adadığı bu işi sanki herkes yapabilirmiş gibi bir çırpıda anlatıveriyor: "Çürüyen ve kurtlanan yerler varsa o bölmelerini alıyorum. Kurtlar dökülsün diye ilaçlıyorum. Sonra zımparalıyorum."

Antika merakı olan esnaf da var

Mermerden yapılmış banyo ve bahçe eşyaları satan ´Asır Antik´in sahibi Fahri Yorulmaz, 25 yılını vermiş bu mesleğe. Dükkânındaki parçaların çoğu Sivas, Kayseri, Kastamonu, Denizli ve Muğla´dan geliyor. Esnaf arasında Rıdvan Taşçıoğlu gibi koleksiyon merakı olanlar da var. Taşçıoğlu´nun 200 yıllık Osmanlı kilitleri ve Avrupa´dan topladığı asma kilitlerden oluşan koleksiyonu görülmeye değer.

 

Antik Varak, Fransız varak aynaların yer aldığı bir dükkan. Antika eşya tamircisi, 120 senelik aynanın bakımıyla ilgileniyor.

***

 

Mehmet Zeki DAL, Osmanlı´dan kalma bu sehpayı İngiltere´den satın almış. Sehpanın en az 200 yıllık olduğunu söylüyor.

***

 

Bir dolabı zımparalayan İbrahim Aslan, 40 senedir Üsküdar Antikacılar Çarşısı´nda eski eşya ve antikaları tamir ediyor.

***

 

150 yıllık bu şerbetlik, Kayseri´den gelmiş. O zamanların büfesi olan şerbetlik duvarın içine gömülüyormuş.

***

 

 

 


Antika jozefin - Antika cep saati - Antika kolon - Antika fotoğraf - Antika ferman - Antika kuranı kerim - Antika arıyorum - Antika sahibinden - Antika savatlı - Antika radyo - Antika telefon - Antique firnuture - Antika sevres porselen sevres vazo - Antika zigon sehpa - Ottoman firnuture - Bitpazarı - İstanbul antikacılar - Anadolu yakası antikacılar - Eski Üsküdar resimleri - Eski Üsküdar fotoğrafları - Antika Nişantaşı - Çukurcuma antikacılar - Antika bohem Bohemya - Antika sürahi - Antika arabesk - Antika objeler - Antika dekorasyon ürünleri - Antika imari porselen - Antika rus - Antika bavaria - Antika art nouveau - Antika müzayede - Antika nejdet kalay - Antika hat yazısı - Antika yazıhane - Antika yazı masası - Antika servis arabası - Antika Üsküdarlı Cevat - Antika şeker Ahmet paşa tablo - Antika şeker Ahmet paşa tablo - Antika İngiliz markuteri - Antika İznik tabak - Antika dore çerçeve - Antika hokka takımı - Antika meissen - Antika jardiniere jardinyer - Antika mineli - Antika burhan Uygur tablo - Antika İbrahim safi tablo - Antika hoca ali rıza tablo - Antika Osmanlı tuğralı - Antika eseri İstanbul - Antika Süleymaniye - Antika puf - Antika tuğralı gümüş - Antika altın - Antika tophane seramik - Antika tophane ürünler - Antika Çanakkale ürünler - Antika İznik seramik - Antika İstanbul - Antika Kütahya - Antika yıldız porselen - Antika Fransız ürünler - Antika varak vitrin - Antika varak ayna - Antika Osmanlı ottoman tombak - Antika opalin cam - Antika duvar tabağı - ömer dal in my memory - günlük kiralık daire kartal - Antika şekerlik - Antika Fransız vitrin - Antika İngiliz vitrin - Antika büfe - Antika konsol - Antika şömine - Antika halı - Antika kapı - Antika bronz heykel - Antika tutya heykel - Antika fener - Antika Osmanlı sedefli - Antika el oyması - Antika berjer - Antika jozefin - Antika koltuk - Antika sandalye - Antika masa - Antika paravan - Antika Osmanlı ürünler - Antika Fransız mobilya - Antika İngiliz mobilya - Antika fincan takımı - Antika fincan - Antika çerezlik - Antika lokumluk - Antika karaf - Antika gramafon - Antika avize - Antika abajur - Antika çerçeve - Antika tablo - Antika tombak - Antika havan - Antika aplik - Antika gaz lambası - Antika varak restorasyonu - Antika sedef tamiri - Antika tamiri - Antika şamdan - Antika nargile - Antika ibrik - Antika duvar saati - Antika masa saati - Antika kase - Antika tabak - Antika heykel - Antika figür - Antika biblo - Antika ayna - Antika expertiz - Antika alım satımı - Antika vazo - Antikacılar - Antikacılık - Antika eşya - Mecidiyeköy antikacılar çarşısı - Kadıköy antikacılar - Horhor antikacılar çarşısı - Zeki antik - Üsküdar antikacılar çarşısıantika araç kiralama -